Student Set: Hold A (SI); Weeks: 31-Se skema for 2021 (29 jul 2019-2 aug 2020)

6

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/01 Intro: Danskernes sundhedstilstand og patientens vej gennem sundhedsvæsenet   Fællesforelæsning ti 4 feb 2020 8:15 9:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Jacobsen, Jens Christian Brings
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/02-04 Bevægeapparatets sygdomme: Inflammatoriske reumatiske sygdomme, rygsmerter og artrose, frakturer, luksation og tendinopati   Fællesforelæsning ti 4 feb 2020 11:15 14:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk Mackey-Sennels, Abigail Louise
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/01+02/A Opsamling bevægeapparatets sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 ti 4 feb 2020 14:15 16:00 Panum - Aud. 29.01.30, Mini 1 Mackey-Sennels, Abigail Louise
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/01+02/A+ B Bevægeapparatets sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 7 feb 2020 8:15 10:00 Panum - 31.01.38a, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

7

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/05-07 Neurologiske sygdomme: Apopleksi, hjerneblødninger, epilepsi og hovedpine   Fællesforelæsning ti 11 feb 2020 10:15 13:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk Spiess, Katja
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/08+09 Neurologiske sygdomme: Demens og parkinsons sygdom, Multipel skleros og neuromuskulære sygdomme   Fællesforelæsning ti 11 feb 2020 13:15 15:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk Spiess, Katja
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/03+04/A Opsamling neurologiske sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 fr 14 feb 2020 8:15 10:00 Panum - Aud. 29.01.32, Mini 2 Spiess, Katja
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/03+04/A+ B Neurologiske sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 14 feb 2020 12:15 14:00 Panum - 31.01.38a, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

8

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/10+11 Psykiske sygdomme: De psykiske sygdommes epidemiologi - psykiatriens organisering, Psykopatologi   Fællesforelæsning ti 18 feb 2020 8:15 10:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Hageman, Ida
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/05-08/A Personlighedsforstyrrelser, Retspsykiatri og misbrug, Cases I, Cases II v/ Helle Østergaard Madsen 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 ti 18 feb 2020 10:15 14:00 Panum - Aud. 29.01.32, Mini 2  
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/12-15 Psykiske sygdomme: Skizofreni, De affektive sygdomme, Angst. OCD, PTSD, Spiseforstyrrelser, ADHD   Fællesforelæsning fr 21 feb 2020 13:15 17:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Hageman, Ida

9

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/16+17 Psykiske sygdomme: Behandlingsprincipper   Fællesforelæsning ti 25 feb 2020 8:15 10:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk Hageman, Ida
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/05+06/A+ B Psykiske sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 28 feb 2020 12:15 14:00 Panum - 31.01.60a, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

10

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/51-53 Almen medicin: Praktiserende lægers sygdomsdiagnostik og behandling   Fællesforelæsning fr 6 mar 2020 9:15 12:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Bjerrum, Lars

11

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/18-20 Endokrine sygdomme: Adipositas og metabolisk syndrom, diabetes, thyreodeiasygdomme og osteoporose   Fællesforelæsning ti 10 mar 2020 9:15 12:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk Mandrup-Poulsen, Thomas Rolf
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/09+10/A Opsamling endokrine sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 ti 10 mar 2020 12:15 14:00 Panum - Aud. 29.01.32, Mini 2 Mandrup-Poulsen, Thomas Rolf
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/07+08/A+ B Endokrine sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer ti 10 mar 2020 15:15 17:00 Panum - 15.2.25 Mik.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

12

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/21+22 Hjerte-kar-sygdomme: Aterosklerose, iskæmisk hjertesygdom   Fællesforelæsning ti 17 mar 2020 10:15 12:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Kanters, Jørgen Kim
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/23-25 Hjerte-kar-sygdomme: Atrieflimren og kronisk hjerteinsufficiens, hypertension og underekstremitetsiskæmi og dyb venøs trombose   Fællesforelæsning ti 17 mar 2020 12:15 15:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Kanters, Jørgen Kim
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/11+12/A Opsamling hjerte-kar-sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 fr 20 mar 2020 8:15 10:00 Panum - Aud. 29.01.32, Mini 2 Kolind, Alicia Lundby
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/09+10/A+ B Hjerte-kar-sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 20 mar 2020 10:15 12:00 Panum - 31.01.48a, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

13

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/26+27 Blodsygdomme: Anæmier, leukæmier   Fællesforelæsning ti 24 mar 2020 8:15 10:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Christoffersen, Christina
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/11+12/A+ B Blodsygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer ti 24 mar 2020 15:15 17:00 Panum - 31.01.60a, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/28+29 Lungesygdomme: Astma, Kronisk obstruktiv lungesygdom   Fællesforelæsning fr 27 mar 2020 10:15 12:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Jacobsen, Jens Christian Brings
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/14/A Opsamling lungesygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 fr 27 mar 2020 12:15 13:00 Panum - Aud. 29.01.30, Mini 1 Jacobsen, Jens Christian Brings
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/13+14/A+ B Lungesygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 27 mar 2020 14:15 16:00 Panum - 21.2.26, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

14

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/30+31 Allergiske sygdomme   Fællesforelæsning ti 31 mar 2020 11:15 13:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Hawkins, Clare Louise
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/15/A Opsamling allergiske sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 ti 31 mar 2020 14:15 15:00 Panum - Aud. 29.01.30, Mini 1 Hawkins, Clare Louise

16

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/32+33 Mave-tarmsygdomme: Symptomer fra mave-tarm-systemet, Ulcus- og reflukssygdomme samt malabsorption v/ Alice H. Christensen   Fællesforelæsning ti 14 apr 2020 9:15 11:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk  
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/34+35 Mave-tarmsygdomme: Inflammatoriske tarmsygdomme og colon irritabile, Akut appendictitis og diarré v/ Alice H. Christensen   Fællesforelæsning ti 14 apr 2020 11:15 13:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard  
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/36+37 Mave-tarm sygdomme: Leversygdomme, Galdestenssygdomme og pankreatitis v/ Alice H. Christensen   Fællesforelæsning ti 14 apr 2020 14:15 16:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard  
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/17+18/A+ B Mave- tarmsygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer ti 14 apr 2020 16:15 18:00 Panum - 31.01.60a, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/16+17/A Opsamling mave- tarmsygdomme v/ Alice H. Christensen 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 fr 17 apr 2020 8:15 10:00 Panum - Aud. 29.01.32, Mini 2  
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/15+16/A+ B Allergiske sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 17 apr 2020 10:15 12:00 Panum - 31.01.60a, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

17

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/38+39 Nyre- og urinvejssygdomme: Prostatahypertrofi og urininkontinens, akut og kronisk nyresvigt   Fællesforelæsning ti 21 apr 2020 8:15 10:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Jonassen, Thomas Engelbrecht N
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/18/A Opsamling nyre- og urinvejssygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 ti 21 apr 2020 10:15 11:00 Panum - 13.1.41, Und.lokale - Mærsk Jonassen, Thomas Engelbrecht N
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/19+20/A+ B Nyre- og urinvejssygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 24 apr 2020 10:15 12:00 Panum - 15.2.23 Mik.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

18

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/40+41 Gynækologiske sygdomme og obstetrik   Fællesforelæsning ti 28 apr 2020 8:15 10:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Henningsen, Anna-Karina Aaris
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/19/A Opsamling gynækologiske sygdomme og obstetrik 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 ti 28 apr 2020 10:15 11:00 Panum - Aud. 29.01.30, Mini 1 Henningsen, Anna-Karina Aaris
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/21+22/A+ B Gynækologiske sygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 1 maj 2020 12:15 14:00 Panum - 31.01.60a, Und.lokale Sigsgaard, Gustav Munk

19

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/42+43 Infektionssygdomme: Infektioner i øre, næse, hals og lunger, mavetarm, urinveje, hud, blod og hjernehinder   Fællesforelæsning ti 5 maj 2020 10:15 12:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk Christensen, Jens Jørgen Elmer/Tolker-Nielsen, Tim
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/44+45 Infektionssygdomme: Kønssygdomme, HIV-infektion og malaria   Fællesforelæsning ti 5 maj 2020 12:15 14:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk Christensen, Jens Jørgen Elmer/Tolker-Nielsen, Tim
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/20+21/A Opsamling infektionssygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 ti 5 maj 2020 14:15 16:00 Panum - Aud. 29.01.32, Mini 2 Christensen, Jens Jørgen Elmer

20

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/46+47 Kræftsygdomme: Epidemiologi, forekomst og tumorbiologi, Udredning, behandling, forebyggelse, senfølger og palliation   Fællesforelæsning fr 15 maj 2020 10:15 12:00 Panum - Aud. Einar Lundsgaard Lassen, Ulrik Niels
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/22+23/A Opsamling kræftsygdomme v/ Anni Y. Lundgaard 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 fr 15 maj 2020 12:15 14:00 Panum - 13.2.25, Und.lokale - Mærsk  
Fællesforelæsning - MedTek02 + FSV04 + IT04 + KBS02- F-Sygdomslære for ikke-klinikere/F/48-50 Kræftsygdomme: Bryst- og lungekræft, Tyk- og endetarms- samt prostatakræft, Livmoderhals-, æggestoks-, livmoder- og hudkræft   Fællesforelæsning fr 15 maj 2020 14:15 17:00 Panum - Aud. Niels K. Jerne - Mærsk Lassen, Ulrik Niels

22

Activity Description Module Type Day Date Start End Room Staff
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/SAU/13/A Opsamling blodsygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Sau30 ti 26 maj 2020 8:15 9:00   Kristensen, Alex Berg
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/23+24/A+ B Infektionssygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer ti 26 maj 2020 10:15 12:00 Panum - 13.1.36, Und.lokale - Mærsk Sigsgaard, Gustav Munk
IT04-F-Sygdomslære for ikke-klinikere/Studiecafe/25+26/A+ B Kræftsygdomme 3925-F20;Sygdomslære for ikke-klinikere Cafetimer fr 29 maj 2020 11:15 13:00 Panum - 15.2.27b Mik.lokale Sigsgaard, Gustav Munk